Zodpovědné půjčování

Jak statistiky evidují, počty žádostí o osobní bankrot stále stoupají. Nikde však již není vedena evidence těch, kdo se topí v dluzích a na oddlužení touto formou pro nízké příjmy vůbec nedosáhnou. Jejich dluhy, které postupně narůstají do statisícových a milionových výšin jsou nesplatitelné a potápějí je i s jejich rodinami ke dnu jednou provždy. Jak podobné situaci předcházet? Nebo alespoň jak ji začít řešit včas?

Opatrnost především

Půjčujete-li si peníze, nedejte se zlákat „výhodnými“ nabídkami nejčastěji anonymních internetových poskytovatelů, u kterých nejsou jasně dané obchodní podmínky. Půjčka bez dokládání příjmů a bez nahlížení do registrů je sice lákavá, zejména máte-li nějaký menší hříšek z minulosti, ovšem její podmínky bývají nastaveny ne právě nejvýhodněji. Nikdy, za žádnou cenu si nenechte vnutit vyšší částku, než jakou skutečně nezbytně potřebujete! Nevyhoví vám poskytovatel? Má minimální sazby nastaveny výše? Běžte raději někam jinam.

Počítejte předem!

Zdá se vám, že nový telefon opravdu, ale opravdu nutně potřebujete, přestože starý doposud slouží? Rozmyslete si to nejméně dvakrát! Jeho cenu si navyšte o úroky či poplatky půjčky, kterou si budete muset vzít. Skutečně se vám to vyplatí? Nikdy si také nepůjčujte tzv. na doraz. Máte-li nějaké příjmy a výdaje, po zaplacení splátky vám rozhodně musí stále zbývat rezerva, všechno ostatní je špatně. Konsolidace, které slibují zaplatit všechny vaše dluhy a ještě hotovost navíc, jsou pastí na důvěřivce.

Přečtěte si:  Potřebuju půjčit: kam jít?

Půjčky na splátky

Pokud jste už v situaci, kdy nemůžete splácet, vzít si na splátku úvěru novou půjčku je nejkratší cestou do pekel. Přesně takhle se roztáčí dluhová spirála a z původní půjčky ve výši např. pouhých 5 000 se stávají horentní sumy.